Jak jsem přestal kouřit

Vladimír se převalil na posteli a juknul na hodiny. Bude sedm, to jsem ještě včera odcházel do práce, pomyslel si. Už nemusím, jsem v důchodu. Konečně, dodal ještě v duchu.


Poslední cesta za prací vedla po dálnici a na mě se šklebil billboard: ,, Přestaňte kouřit, Nicorette spray vám pomůže“, nebo něco v tom smyslu a fotka toho zázraku. Naučil jsem  se nejen tyto reklamy nevnímat, ale zde se stalo něco zvláštního, jakési vnuknutí. Cestou zpět jsem se zastavil v lékárně, a tento zázrak ( bez ironie)  jsem si koupil. Předesílám, že přestat kouřit jsem chtěl, ale slabá vůle, ta vždy zvítězila. Což o to, ranní chrchlání mě moc nevadilo, ale po 45. létech kouření bylo záhodno toho nechat. Navíc, čím dražší ty cigára byly, tím víc smrděly. To už dávno nebyly voňavé socialistické cigárka, už to bylo smradlavé euroseno, kdy bylo jedno, jakou značku si zapálíte.  A odchod do důchodu znamenal citelné snížení příjmů, a živit nenažraný stát se mi také nechtělo.

A tak jsem tedy kouřit přestal a místo toho, když přišla chuť na cígo, stačilo si jednou, později už dvakrát stříknout do pusy. A světe div se, cigáro nechybělo. Finančně to vycházelo stejně jako tabák, ale za týden bylo po kašli. Ovšem jednu závislost jsem vyměnil za jinou. Bez nikotinu to prostě nešlo a nešlo.

Utekly asi dva roky, sedím si večer na terase a …. no ty vole, já kašlu krev. A furt. Tak to je se mnou v prdeli, pomyslel jsem si. Fofrem do špitálu, tam, rengen, CT, postel, kapačka a napíchnutí na monitor. Převoz do Ústí na plicní a bronchoskopie. Paráda, ovšem díky oblbováku, kterým mě nadopovali, mi bylo vše šumák.

Z narkózy jsem se probudil když mě saniťáci přivezli zpět. Dodnes i pamatuji, s jakou radostí mi hned hlásili: ,,Nic to není, měl jste tam vdechnutý oříšek“. Asi o té bronchoskopii věděli svoje i jak to končívá. Ovšem jak se mi ten oříšek do plic dostal a kdy, to fakt netuším.

A Nicorette? Když jsem to bez něj vydržel týden, tak už se na něj vykašlu.

Tak takhle skončila po téměř padesáti létech moje závislost na nikotinu. Díky bohu, že takhle.

P:S: I po šesti létech ještě občas ta to cigáro chuť dostanu. A též moc dobře vím, že by stačilo si jednu zapálit a druhý den by mi jich nestačilo dvacet. Analogie s bývalým alkoholikem je více než výmluvná.

P:P:S:

Toto není reklama na Nicorrete, pouze vlastní zkušenost že to alespoň u mě fungovalo.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *