Pokrok?

No, mizí ten starý, dobrý svět. A nějak moc rychle. Rychle proto, že s každým dalším rokem čas běží rychleji a rychleji.

Ptáte-li se, co zmizelo, tak zmizelo toho hodně. Louky plné polních květů, například. Kde dnes takovou louku vidíte?

Co tam máme dále? No jo kdysi  jsme bydleli u depa. A tam byly parní lokomotivy. A bylo jich hodně. I ty zmizely z našeho života. Jen díky nadšencům ten zázrak techniky a zároveň umělecké dílo nezmizelo ze světa úplně. Byly přivedeny k dokonalosti a byly nahrazeny motory na naftu. Vím, byl to pokrok, kdo by chtěl házet lopatou uhlí do kotle. Vždyť se ten topič dle vyprávění pamětníků nezastavil z Berouna až do Plzně. Lopata za lopatou, furt.

No tak dobře, diesel. A bylo po kráse. Motor se zabalil do plechové krabice, přidala budka pro fíru ( pro mladší to byl prosím strojvedoucí) a fertig. Jo, strojvedoucí, to prý byla šlechta. Za první republiky si můj praděda jako bývalý nádražák a invalidní důchodce postavil barák.

Auta … to co se dnes nabízí je z mého ohledu hnus nejen vzhledově. To už nejsou auta, ale pojízdné tablety. Jo, jede to, je to pohodlný ale samá zbytečná elektronika. Prý to lidi chtějí. Asi jo, to jen starý dědek odchovaný Š105 to nechápe. Ono je vlastně jedno, že si na tom nic neopravíte. Dřív se do příručky k autu psalo, jak seřídit ventily, dnes že kapalina v baterce není určena k pití. Kam se posunula zručnost a technické myšlení ponechám bez komentáře zrovna tak, jako ,,auta“ na baterky. ( Odvaha je takovou věc nazvat autem.)

Co tu máme dál? Tuhle jsem narazil na obchod, kde funguje ještě pultový prodej. No, dědku, to co bylo skoro celý život běžná věc, na to jsi koukal jak puk a málem nenakoupil, protože jsi takhle nakupovat zapomněl. Nakonec jsem těch pár věcí nakoupil, ale byla to fuška.

A tak mizí jedna věc za druhou a zbývají jen vzpomínky na to, kdy byl ještě svět normální. Na svět, kdy se lidi spolu bavili a nečuměli do matlafonů. Kdy se šlo nakoupit pěšky a koupilo se maximálně to, co člověk odnesl. Na dobu, kdy si lidi pomáhali s tím, že příště zas pomůže ten druhý a nechtěli za to peníze.

A mladí tohle nové chtějí. Tak ať si to užijí. Tu cestu do pekel. Ale to oni ještě neví. Snad pochopí dřív, než bude pozdě.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *