Tak prý budeme bojovat se suchem

Boj! To je to jediné co umíme. Bojovat proti přírodě. Jenže to sucho je důsledkem toho boje. Dá se říci, že boje proti planetě.

Na rybníky se kašlalo, mimo těch komerčně využívaných a spousta se jich raději zavezlo. Vesele se kácí deštné pralesy, kůrovec je pro některé darem z nebes, pole už se skoro neorají protože to je drahé a řepka to nepotřebuje. Máme další dálnice, sklady a montovny na orné půdě často vysoké bonity. Beton, asfalt, beton a střechy ze kterých vodu odvedeme pryč.

A teď budeme zase bojovat. Položením trubek do země. Za státní peníze, to aby cizinci měli větší zisk a my dražší vodu. Co místo toho se pořádně starat o pole? Co asi vsákne půda (kterou často ani nelze takto nazvat) bez humusu?

No alespoň těch pár rybníků obnoví. Jsem zvědav, kolik z plánovaného počtu to opravdu bude.

Přitom by stačilo nemít naše předky za blbce a řídit se jejich selským rozumem. No jo, jak může být selský rozum, když už nejsou sedláci. Dnes jsou farmáři. Rozuměj akcionáři z Václaváku, které zajímá jedno jediné – ZISK A DOTACE! A ty agronome udělej si to jak chceš, nebude li zisk, letíš! Půdu mají pronajatou a po nich klidně potopa.

Těch pár drobných a poctivých to nezachrání.

Jdu bojovat se suchem – koupím nádrže. Možná v nich na jaře budu mít vodu. Ne, se suchem se bojovat nedá. Sucho znamená, že není voda. A jak chcete bojovat s tím, co není? Vždyť je to demagogie! Dá se jen neničit přírodu a starat se o to, co z ní zbylo. Pochopí to někdy lidstvo? Bohužel, nepochopí.

Dodatek: Moje paní bydlela na vesnici, kde měl každý studnu a v ní vody dostatek. I přišel nápad udělat v obci vodovod a stalo se tak. Jenže voda ze studní zmizela téměř současně s dostavbou vodovodu. Prostě vznikl parádní trativod. Tak, a teď si vodu draho kupujte. No ale máte vodovod jak ve městě. A to se vyplatí. Ehm, tedy jen korporaci. Prostě pokrok nezastavíš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *