Tlačenka

tlačenka nebude, až zítra

Včera jsme opět dělali sýry a dnes budeme dělat tlačenku z králíka a vepřového kolena.  Večer napíšu jak jí děláme a možná zase nějakou filozofickou úvahu hihi.

Důchodci totiž nemají na nic čas 🙂 

No, nemají  … nakonec jsem pouze klepnul králíka a tlačenka se bude dělat zítra. Místo toho jsem se šel projít. Než jsem se vrátil, tak Evinka upekla křupavoučké rohlíčky. Budou k večeři se sýrem a ráno k snídani s máslem. K tomu melta.

 Tak mě napadá, jestli mladí vůbec vědí co to melta je. A jestli si dovedou představit, že dříve chudí lidé ji měli bez mléka a bez cukru a máčeli si do ní suchý chléb. A byli rádi, že se alespoň najedí. Myslím, že si tohle představit nedovedou. A ani nevěří, že se taková doba může klidně zopakovat. Já říkám že může. Až tady si uvědomuji, jak se prostí lidé dříve nadřeli. Jenom nadělat dřevo na zimu pouze ruční pilou by dnes asi málokdo zvládl. Můj praděda ještě chodil dobývat pařezy do lesa aby bylo čím topit. Ta dřina vykopat pařez vzrostlého stromu je pro nás nepředstavitelná. A prababička chodila s nůší hodinu tam a hodinu zpátky aby v té nůši přinesla chroští. A ani to chroští nebylo zadarmo. Aby jej mohla sbírat, napřed si to u hajného musela odpracovat. Teprve potom mohla buď vysekávat trávu na pasekách, nebo sbírat to chroští. Jo, tehdy se lidi o kousek trávy u potoka nebo v příkopu téměř prali. Dnes o to zájem není. 

Pod námi je louka, asi tak hektar. Přijedou dva traktory se sekačkou a za dvacet! minut mají posekáno. Kdo by ještě sekal kosou. A nevím, kolik lidí by bylo potřeba, aby to za jeden den vůbec posekali. Za nějaký den tu trávu otočí a za pár dní se to nabalíkuje. No a když to neuschne, tak se z toho udělá senáž ( to jsou ty balíky v igelitu). Rychlé a efektní. Jen to seno stojí za … no …. za nic. Místo toho nakrmíme krávy GMO sojou z emeriky (:- a pak se divíme.  Tam kde dříve mělo práci X lidí, dnes stačí jeden. 

Zpohodlněli jsme, to je ono. Ani my už se nechceme dřít. Jen velmi často zapomínáme, že každá mince má dvě strany. Stačí se podívat na výše uvedenou louku. Dříve byly louky plné květů a dnes? Pouze tráva pochybné kvality a kvítek tam nenajdete. Kde jsou ty louky plné kopretin, zvonků, chrp a třeba vlčích máků? O kvalitě potravin a o tom co se v nich nachází je lepší se nezmiňovat.

Máte-li alespoň kousíček zahrádky, pěstujte cokoliv. Neušetříte, moc se nenajíte z maličkého záhonku, ALE BUDETE V KONTAKTU S PŘÍRODOU a věřte nebo ne, ten pocit hrabat se v hlíně je k nezaplacení. A následná radost z kytičky nebo zeleniny vypiplané ze semínka též. 

Hezký den všem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *