Měli bojlery, sedum prasat a ….

… a měli se dobře. Ti brojleři. Jen mě při pohledu na ně napadá, co lidi stvořili za hrůzu.

No já vím, brojlerové kuře bylo vyšlechtěno, aby rostlo rychle a sežralo co nejméně krmiva na kilo masa. Na nic jiného se nehledí. Takové kuře umí jenom ležet, žrát, pít, srát a přibírat na váze. Je rádo, že vůbec dojde ke krmítku a napáječce. Na jiný pohyb nemá náladu a ani sílu.

Vzali jsme s kachničkami šest kousků těch kuřecích zrůd spíš ze zvědavosti. Ale řeknu vám, dívat se na ně, je přímo utrpení. Ve srovnání s ostatními kuřaty i kachnami je ten rozdíl v životním elánu nepředstavitelný.

Brojleři

No, když už jsou na světě, tak je dokrmíme. Ale dokud to nebudou jediná kuřata na světě, tak nikdy více.  Ten pohled na ně fakt bolí. I když … občas mi něco i připomíná.

P:S: Pokud jste dle nadpisu čekali politickou satiru, tak ta opravdu nebude.

 

 

3 komentáře

 1. Hmm, to mě docela překvapilo. Myslela jsem si, že když se brojleři dovezou na normální venkovský dvorek, tak se začnou též chovat, jako normální slepice – hrabat, popelit se, vyhřívat na sluníčku, ozobávat trávu a zase hrabat.. tedy, že porostou sice pomaleji, protože část energie vyběhají, ale že prostě budou tak nějak normálně aktivní… No, jo, no, ekonomika se promítá i do průmyslového chovu a v marketech MUSÍ BÝT vše v nadbytku, bez ohledu na to, co to přináší… ☹

  1. Dobrý den,
   oni ti brojleři jsou opravdu jakoby bez života. Normální slepice nebo kuře se plete pod nohy když vejdu do výběhu a čeká co dostane. Brojler se nehne, neuhne. Musím ho nohou odstrčit nebo překročit. Prakticky nehrabe a neshání co by kde zobnul. Běžná kuřata i slepice jsou plná elánu, stále něco hledají, hrabou a nebo se vyhřívají. Ten rozdíl je opravdu obrovský.

   1. My jsme si nikdy kuřátka na maso nechovali. Měli jsme je vždycky jen pro vajíčka. Kdysi náš tchán několikrát odkoupil vynesené slepice z drůbežárny. Když je vysypal z přepravky, dřepěly na zemi a neuměly ani pořádně chodit. Neuměly si vyhrabávat dobroty ze země a kompostu, neuměly pít mimo niplové napáječky. Opelichané, hřebínky bledé. Ale za pár týdnů byly k nepoznání. Opeřily se, byly kulaťoučké, shánčlivé stejně jako ty starší v hejnu, ke kterým jsme je přidali. Všechno se naučily. Začali znovu nést a užily si u nás ještě řadu měsíců spokojeného života (na tom, aby snesly ausgerechnet vajíčko každý den jsme až tak nebazírovali – i tak jsme měli vajec po většinu roku nadbytek, takže jsme rozdávali po známých). Takže jsem si myslela, že to s brojlery tak nějak bude to samé…

    Omlouvám se, že jsem se tak o slepinkách rozepsala. Asi jsem za blázna, ale baví mě je pozorovat, mnohé z nich jsem naučila, aby mi zobaly z ruky, nechaly se chytit do náruče – povídaly jsme si při tom spolu – ona: „kvóók, kvok, kvok“
    já: „kvok, kvok“
    Inu, bláznivá ženská..😀

    Teprve zkušeností jsem zjistila, že to kamarádění se slepičími holkami nebylo dobře – kohout mě bral jako konkurenta, který mu „přetahuje“ harém a tvrdě na mě útočil. Bez prutu nebo lopaty (kterou jsem ho nasměrovala a zavřela do klece) nebylo možno na dvorek vstoupit.

    Ale nic nemůže být vzdálené pravdě víc, než mýtus o hlouposti slepinek…

    Omlouvám se za dlouhý (a trochu potrhlý) komentář, ale i tyhle tvory je prostě zábava pozorovat a mohou přinést radost do života a pocit, že některé věci v životě si uchovaly nějakou přirozenost navzdory aktuálním šílenostem doby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *